Jak napisać dobre CV

19 kwi 2018

Dziesiątki wysłanych aplikacji, a telefon ciągle głucho milczy? Nie oznacza to wbrew pozorom, że twoje wykształcenie i doświadczenie nie odpowiada pracodawcy, do którego aplikujesz.

 

Sekret najczęściej tkwi w dokumencie, którego zadaniem jest w bardzo krótkim czasie zaciekawić osobę rekrutującą i skłonić ją do zaproszenia cię na rozmowę kwalifikacyjną. 

Jak stworzyć taki życiorys, który przyciągnie uwagę rekruterów i sprawi, że propozycje spotkań będą pojawiać się znacznie częściej?

Oto 5 skutecznych rad, które sprawią, że twoje CV będzie skuteczne.

 1. Wyróżnij się.
  Postaw się w sytuacji kogoś, kto przegląda nawet setki życiorysów dziennie w poszukiwaniu odpowiedniego kandydata. Czy szczegółowo czyta każdą linijkę wszystkich nadesłanych dokumentów? Badania wykazują, że nie. Każdemu CV poświęcane jest średnio 6 sekund. Tylko tyle masz czasu, aby rekruter postanowił, czy przyjrzy się mu uważnie, czy też odłoży na stos odrzuconych. Zrezygnuj zatem z tworzenia tego rodzaju dokumentów w sposób powtarzalny, nieciekawy i nużący. Kilkadziesiąt linijek tekstu na białej kartce i maleńkie zdjęcie do legitymacji w rogu pozostaw już w przeszłości. Jeśli masz umiejętności graficzne, wykorzystaj je do stworzenia czegoś, co przyciągnie uwagę i ukaże cię jako profesjonalistę. Jeśli specjalizujesz się w innych dziedzinach i grafika nie jest twoją mocną stroną, skorzystaj z programów, które oferują gotowe, profesjonalne szablony. Ciekawa kolorystyka oraz poprawne i czytelne rozmieszczenie informacji na pewno pomogą w tym, by ktoś postanowił dokument przeczytać.
   
 2. Umieszczaj tylko te treści, które mogą zainteresować pracodawcę.
  Miejsce w CV jest bardzo cenne, dlatego nie zapełniaj go zbędnymi informacjami. Pracodawcy z pewnością nie interesuje ilość posiadanych dzieci, stan cywilny czy miejsce urodzenia. Wykorzystaj zyskane linijki na swoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie i ukończone kursy, które mogą zainteresować pracodawcę i pokażą, że jesteś odpowiednim kandydatem. Często słyszymy również, że profesjonalne CV powinno zmieścić się na jednej stronie. Jest to co prawda mit, ponieważ powinno zawierać tyle stron, ile pozwoli opisać to, co potrafisz. Jednak bezsprzecznie na pierwszej stronie powinny być informacje wyłącznie najważniejsze. Nikt do kolejnych stron nie dotrze, jeśli pierwsza strona nie będzie interesująca i konkretna.
   
 3. Interesujące - tak, żenujące - nie.
  Pamiętaj, że CV jest dokumentem. Powinno być ciekawe, ale zachowywać określoną formę. Zdjęcie z wakacji w formacie A4, a na nim chmurki z opisami wykształcenia i doświadczenia? Porzuć tego typu pomysły. Zwróć też uwagę na swój adres mailowy. Powinien być prosty i profesjonalny, najlepiej składający się z imienia i nazwiska. Pseudonimy, zdrobnienia, a także zabawne domeny adresów mailowych zostaw na inne okazje.
   
 4. Zadbaj o to, żeby twoje CV było przyjemne dla oka.
  Rekruter przegląda ich dziesiątki lub setki dziennie. Czasem o twoim przejściu do kolejnego etapu może zadecydować zwykły komfort patrzenia na twój życiorys. Pamiętaj o użyciu prostej i łatwej w czytaniu czcionki, dobraniu kolorów, które nie męczą oczu i koniecznie prześlij swoje CV w formacie pdf. Da ci to gwarancję, że dotrze do pracodawcy dokładnie takie, jakie powinien zobaczyć.
   
 5. Czasem "mniej" znaczy "lepiej".
  Badania pokazują, że zdecydowana większość rekruterów zwraca uwagę na to, jak długo kandydat pracuje u poszczególnych pracodawców. Zerknij jeszcze raz na opisane przez ciebie doświadczenie. Jeśli znajduje się tam kilkanaście pozycji, z których część krótkie kilkumiesięczne epizody zawodowe - zastanów się, czy chcesz je tam umieścić. Mogą świadczyć o tym, że nie przywiązujesz się do danego pracodawcy, nie można na ciebie liczyć, lub, co gorsza, nie wypełniałeś odpowiednio swoich obowiązków i to pracodawcy postanawiali rozwiązać z tobą współpracę. Doświadczenie jest bardzo ważne, dlatego w CV wpisz takie, które zainteresuje rekrutera i ukaże cię jako osobę, której można zaufać.
   
 6. Wiesz już, co warto umieścić w swoim życiorysie, a czego zdecydowanie unikać.
  To moment, aby zacząć działać!
Copyright 2019 FOLGA S.A.